معاونت پژوهش و فناوری

جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

معاونت پژوهش و فناوری و تاریخچه

 

معاونت پژوهش و فناوری

یكی از ماموریت‌های مهم جهاددانشگاهی خراسان رضوی، بسط پژوهش‌های توسعه‌ای، كاربردی و ارایه خدمات تخصصی مورد نیاز جامعه می‌باشد. معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی خراسان رضوی با هدف ارایه خدمات تخصصی و انجام طرح‌های تحقیقاتی كاربردی و بهره‌برداری از یافته‌های علمی آن در جهت تولید ثروت از فناوری‌های كسب شده فعالیت خود را از اواخر دهه 60 آغاز كرد. رفع نیازهای جامعه، تولید دانش فنی بومی و گسترش مرزهای دانش،گسترش و اشاعه فرهنگ پژوهش، ارایه دستاوردهای علمی در قالب‌های كارآمد و از جمله اهداف این معاونت می‌باشد. این معاونت با اتكا به نیروهای متخصص و متعهد و با بهره‌مندی از امكانات استان و واحدهای صنعتی همكار، گام‌های اساسی را برای تولید علم و ارایه خدمات تخصصی مورد نیاز سازمان‌ها و صنایع مختلف استان، برداشته و در دهه اخیر بیش از 500 طرح پژوهشی كاربردی دارای متقاضی(كارفرمایی) با موفقیت اجرا كرده است.

ایجاد ارتباط مؤثر با نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی در جهت رفع نیازهای پژوهشی و مطالعاتی آنان و حل بخشی از مشکلات جامعه و تولید دانش فنی از وظایف دیگر این معاونت است.

خدمات تخصصی و طرح‌های تحقیقاتی انجام شده در گروه‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، براساس نیاز كارفرما تعریف، طراحی و اجرا گشته و مراحل مختلف، توسط كارفرما كنترل و نظارت می‌شود. كارفرماهای طرف قرارداد این واحد شامل سازمان‌ها، ارگان‌های دولتی، نظامی، عمومی و شركت‌های خصوصی می‌باشند كه بر اساس اهداف سازمانی خود برای دست‌یابی به دانش فنی محصولات جدید، بهبود فرآیند و مكانیزه كردن خطوط تولید، آموزش تخصصی پرسنل و... طرح‌های تحقیقاتی را تعریف و برای اجرا به مراكز پژوهشی ذیصلاح  واگذار كرده و با حساسیت كامل بر اجرای صحیح و اصولی آن‌ها نظارت می‌كنند.

معاونت پژوهش و فناوری این واحد از لحاظ ساختار تشکیلات فعالیت‌های خود در 4 حوزه علوم پزشكی، علوم كشاورزی،علوم انسانی و فنی مهندسی را در قالب پژوهشکده‌ها، گروه‌های پژوهشی و مرا کز خدمات تخصصی انجام می‌دهد و درحال حاضر مشتمل بر 3 پژوهشکده،.15 گروه مصوب پژوهشی و 6 مرکز خدمات تخصصی می‌باشد.

پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی در سال 1386 تأسیس گردید. این پژوهشکده شامل سه گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی، افزودنی‌های غذایی، و کیفیت و ایمنی مواد غذایی می‌باشد. 

پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی که شامل گروه‌های پژوهشی جامعه‌شناسی گردشگری، برنامه‌ریزی گردشگری و اقتصاد گردشگری می‌باشد، با اولویت گردشگری مذهبی در سال 1390 تأسیس گردید.

پژوهشكده بیوتكنولوژی صنعتی كه شامل گروه‌های زیست‌فناوری قارچ‌های صنعتی، بیوتکنولوژی گیاهان زینتی و ریزسازواره‌های صنعتی در سال  1392 تاسیس گردید.

گروه‌های پژوهشی مواد نوین، عفونت های منتقله از خون، پزشكی ترمیمی و سلول‌های بنیادی و پزشكی مولکولی از دیگرگروه‌های فعال این معاونت می‌باشند.

 

مرکز خدمات تخصصی تشخیص طبی و آسیب‌شناسی از اولین مراکز تأسیس شده در جهاددانشگاهی خراسان رضوی است که چهار آزمایشگاه تشخیص طبی شامل آزمایشگاه مرکزی، آزمایشگاه شماره 2، آزمایشگاه نیشابور و آزمایشگاه گنابادزیر نظر این مرکز فعالیت می‌کنند.

مرکز خدمات تخصصی دندانپزشکی و مرکز خدمات تخصصی فنی و مهندسی، مرکز خدمات تخصصی تولید اسپاون قارچ‌های خوراکی، مرکز خدمات تخصصی مشاوره و روانشناسی و مركز خدمات تخصصی گردشگری از دیگر مراکز معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی خراسان رضوی هستند.

هم ا کنون تعداد 100 عضو تما م وقت و پاره وقت در گروه‌های پژوهشی این معاونت مشغول به فعالیت هستند. از این تعداد، 55 نفر اعضای اصلی و هیات علمی تمام وقت و 45 نفر به صورت پاره وقت مشغول می‌‍‌باشند. همچنین بسیاری از متخصصان و اساتید برجسته و مطرح دانشگاه نیز به صورت پاره وقت و در قالب عضویت در شوراهای علمی، با این معاونت همکاری دارند.

تا کنون حدود 450 طرح خاتمه یافته در این معاونت انجام شده و گروه‌های پژوهشی تا کنون مفتخر به دریافت 2 جایزه خوارزمی و به ثبت رساندن 13 اختراع کشوری شده‌اند.

از دیگرفعالیت‌های گروه‌ها می‌توان به انتشار 25 کتاب و چاپ و ارایه مقاله علمی پژوهشی در داخل و خارج از کشور اشاره کرد. همچنین گروه‌های پژوهشی حدود 50 همایش و کارگاه‌های آموزشی نیز برگزار کرده‌اند.

آدرس: مشهد - میدان آزادی – پردیس دانشگاه فردوسی – سازمان مرکزی جهاددانشگاهی خراسان رضوی - تلفکس: 31997401-051

 

 

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

 

دکتر مسعود گلستانی پور 

 

شماره تماس   : 31997401 -051

 

 

 

 

معاونان پژوهش و فناوری از ابتدا تا کنون

 

نام‏ ونام‏ خانوادگى

آغازتصدى

پايان ‏تصدى

یوسف صفار شاهرودی

66

68

دکتر کاظم نفیسی

68

71

دکتر محمدرضا حاتمی

72

73
 دکتر غلامحسین مظفری

73

74
 دکتر سیدعلی اکبر شمسیان

74

79
دکتر محمدعلی خلیلی فر

79

86
دکتر حمیدرضا بیدخوری

86

98
دکتر محمدعلی خلیلی فر

98

1402
دکتر هادی رفیعی

1402

1402
دکتر مسعود گلستانی پور 1402 تاکنون